GENEL CERRAHİ KONU+SORU KİTABI
Doç. Dr.
M. Ali GÜLÇELİK

 

Şöyle geriye baktığımızda hayatımızın büyük bir bölümünü sınavlarla geçirdiğimizi görüyoruz Bu süreç Anadolu Lisesi, fen lisesi sınavlarıyla başlıyor ve son nokta olarak düşündüğümüz üniversite sınavlarıyla bittiğini zannediyoruz.

Ama biz doktorlar için bitmiyor aslında daha yeni başlıyor. Bizim kadar üniversitede sınava giren bir öğrenci topluluğu yoktur. Bunu eğitim süremizin uzunluğuna da bağlamak yanlış olacaktır.

Bizim sınavlarımız tabi ki biraz farklı. İlk yıllardaki sınavlar test sisteminde olurken stajlara başlayınca sözlü sınavlara doğru kayıyor. Tabi ki bu sınav sistemleri kişilerin çalışma stratejilerini de değiştirmelerine neden oluyor. Tam tıp fakültesini bitirdiğimizde hayatınızın şeklini yönlendireceğiniz en önemli bir sınavla karşı karşıya kalıyorsunuz TUS sınavı, şimdiye kadar ki sınav sistemlerinizden farklı bir sınav. Tabi ki bu sınava da çalışırken ayrı bir strateji, ayrı bir çalışma yöntemi türetiyor ve yapmaya çalışıyorsunuz. Bu sınavda bilgi, yorum, tanı, tedavi stratejileri gibi çeşitli basamaklar ortaya çıkıyor. Şimdiye kadar çalışma şekliniz genelde bir yorum ve bunu aktarabilme şeklindeyken daha farklı bir sistemin içinde kendinizi buluyorsunuz. Beklide TUS sınavına çalışmaya tıp fakültesinin ilk yıllarından başlamak daha doğru olacaktır. Tabi ki bu çalışma şekli TUS ’ un formatına uygun tarzda olması sizi daha başarılı kılacaktır.

Bir doktor olarak sonuçta hayatımız hep bir sınav, ve de bu sınavı meslek hayatımız boyunca veriyoruz. Düşünün tam her şey bitti TUS’ u kazandım diyorsunuz asistanlık sınavları, uzmanlık sınavı karşımıza çıkıyor. Belki en önemlisi sürekli her gün hasta karşısında verdiğimiz sınavdır.

Sonuç olarak doktor olarak sürekli bir sınavla karşı karşıyayız. Ama şunu da bilmeliyiz ki bizi bu sınavların hiçbiri yıldırmamalı. Ve de biliyoruz ki bu sınavlarda her zaman başarılı olabiliriz. Çünkü biz her zaman bir sınavla karşı karşıyayız ve her seferinde bunu aşabiliyoruz. TUS sınavını da istersek rahatlıkla aşabiliriz. Bunun için sadece rahat olup düzenli ve programlı çalışmak bizim için yeterlidir.

Herkese iyi çalışmalar.    

 

Doç. Dr. M. Ali Gülçelik