BİYOKİMYA KONU+SORU KİTABI
Doç. Dr. Metin YILDIRIMKAYA

Merhaba,

Bir TUS sınavını daha geride bıraktık. Sonucun sınava giren bütün doktor arkadaşlara hayırlı olmasını diliyorum. Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da kazanan ve kaybedenler olacaktır. Maçlardan sonra oyuncular ve teknik adamların demeçlerini dinlediğimizde bu maçın geride kaldığını, dünyanın sonu olmadığını, önlerine bakmalarının gerektiğini,  daha yüksek hedeflere doğru ilerleyeceklerini belirtir tarzda yorumlar alıyoruz.

Devamlı kazanmanın veya devamlı kaybetmenin mümkün olmadığını  hatırlatarak kazananla kaybeden arasındaki en önemli farkın kazananın vazgeçmediğini ısrarla vurguluyorum. Olaylara olumlu bakmak, sürekli hareket halinde olmak, yeni arayışlar içinde bulunmak, gaye odaklı çalışmak, çok istemek başarı için bulunması gereken özellikler arasında geçiyor.

Eylül 2007 TUS sınavında Biyokimya soruları 22 adet idi. Bu sorulardan 3-4 tanesi TUS’a giren arkadaşlar açısından oldukça zordu. İyi çalışan bir arkadaş için kalan 16-18 biyokimya sorusu rahatlıkla doğru cevaplanabilecek sorulardı. Zor olan sorular bilgiyi ölçmek yerine bilinemesin cinsinden sorulardı. 3-4 sınav döneminde bir böyle sorularla karşılaşabiliyoruz. Yapacak bir şey yok.

Sınavların bir yarış olduğu, bu yarış için kim daha fazla bedel ödüyorsa ve ter döküyorsa kazananın o olacağı gerçeğini hatırlatarak kazanan arkadaşları tebrik ediyor, yeniden sınava hazırlanacaklara ise başarılar diliyorum.


Doç. Dr. Metin YILDIRIMKAYA
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Biyokimya Klinik Şefi
   Tel: 0312 3621364